Jak przywrócić akumulatory 18650, 20700 lub 21700 do (bezpiecznego) użytku?

Jakiś czas temu przydarzyła mi się niezbyt przyjemna sytuacja z akumulatorami, myślę że może ona dotknąć wszystkich, którzy „intensywnie” korzystają z akumulatorów typów 18650, 20700, 21700 (itd).

Nie byłoby to nic strasznego, gdyby nie to że to popularne 18650 to akumulatory litowo-jonowe mogące gromadzić duże ilości energii i posiadające bardzo duży prąd zwarcia, a więc w momencie zwarcia może dojść do niebezpiecznych sytuacji.

Akumulatory litowo jonowe nie nadające się do użytku
Te akumulatory nie nadają się do użycia

Sądzę że przeciętny człowiek nie zdaje sobie sprawy z czym naprawdę ma styczność. Złe przechowywanie, temperatura, uszkodzenia mechaniczne, czy po prostu zwarcie może doprowadzić do zapłonu czy wybuchu ogniwa.

Nie bez powodu na pokład samolotu, nie można zabierać dużej ilości ogniw tego typu czy to w postaci samych ogniw czy też urządzeń z wbudowanymi akumulatorami litowo-jonowymi.

Każdego dnia gdy ładujecie swoje akumulatory, wyjmujecie je z epapierosa i wkładacie do ładowarki a następnie akumulator pokonuje drogę w drugą stronę. Często przy tych operacjach dochodzi do uszkodzeń owijek chroniących (izolujących) akumulator. 

Pamiętajcie!

Nie wolno używać akumulatorów z uszkodzoną koszulką, wrap-em czy owijką, gdyż zwiększa to ryzyko zwarcia końcówek akumulatora. Szczególnie, że wielokrotnie widziałem jak ludzie nosili takie ogniwa w kieszeniach wraz z monetemi, kluczami a przecież to przewodniki!

Kolejna sytuacja to sytuacja gdy chcecie zaoszczędzić i kupujecie akumulatory depakietowane, to jest takie które zostały pozyskane z rozebranych na części pakietów ogniw przykładowo do laptopów. Ile razy widziałem ludzi używających tych ogniw bez koszulek…

W filmie poniżej postaram się wam przedstawić jedną z opcji przywrócenia akumulatorów ponownie do bezpiecznego użytku.

Zapraszam, Wojtek Lisicki